Březen 2010

Fanatismus

28. března 2010 v 20:31 | M. |  myšlenky
Jsem v šoku.
Píšu ročníkovku o procesech s čarodějnicemi a hledám něco o inkvizici. Právě jsem narazila na nějaké šílené stránky, u kterých mi fakt poklesla čelist. Jmenují se inkvizice a jsou plné fanaticky náboženských frází o prohnilosti společnosti. Ale co horšího. Je tam něco jako formulář, zkrz který můžete oznámit hřích a nejen to - uvedete k tomu taky jméno a email hříšníka a navrhnete trest. Jen tak pro zajímavost, mezi tresty je mimo jiné taky upálení, rozčtvrcení koněm, sežrání krysami, uvaření v oleji apod. Údajný tribunál tam pak rozhodne o trestu.
Řeknete si, že je to jenom pitomá sranda blbce se špatným smyslem pro humor, já si to myslela napřed taky. Ale ty stránky jsou patrně myšlený úplně vážně. Nějakej fanatickej křesťan si tu zřídil spravedlivé království Boží? Prý se tu lidi můžou vypovídat a hříšníka odsoudit.... Je vám snad jasné, že 60% z hříchů co tam jsou napsali lidi, kteří to berou jako ohromnou legraci, ale co ten zbytek...
Po chvilce přemýšlení jsem zavrhla myšlenku dát sem odkaz. Je to sice celkem zbytečné, ale já to podporovat nebudu.
Píšu to sem proto, že mě to děsí. Teprve teď si uvědomuju, co přesně mě na náboženství odrazuje. Tomuhle se říká fanatismus. Jak může někdo chtít stát frontu do ráje, když odsoudí (byť snad jen virtuálně) někoho k upálení za to, že nevěří v Boha? Co když se taková na pohled nevinná hloupost zvrhne a někdo to fakt udělá?
Proč chtějí věřící (netvrdím, že všichni!) kvůli hříchu jiných zabíjet? Vždycky to tak bylo. Není snad věcí každého člověka jak bude žít?

Autor tam píše, že původní křesťanské ideály jsou zadupávány do země. Bylo snad původním křesťanským ideálem tohle? Nerozumím. Nechápu.
Vlastně ani nevím jestli chci.

Nové citáty

27. března 2010 v 22:01 | M. |  ►►citáty
Mám rozdělaných několik článků s citáty, které sem průběžně přidám. Tohleto je první.
.
Nezlob se na růži, že má trny - raduj se, že tak trnitý keř má růže.


XIII. století - Prokletí domu slunečnic

21. března 2010 v 13:51 | M. |  zajímavé
...Teď už vím, že je všechno pryč,
stojím sám v poli slunečnic...
.
.
Mimochodem. Těším se až nějaké pole slunečnic zase uvidím. Ten pohled je fascinující.

Je přece jaro...

18. března 2010 v 21:33 | M. |  tlachy
Že by už konečně jaro? Vypadá to tak. Jaro má v sobě naději. Jako by přicházela přirozeně ve vzduchu. Jako by říkal: Je přece jaro, všechno bude lepší. V tom slunci je radost, ale je smutná. Melancholická, tichá, osamocená. Bez euforie.
.
Jako by ještě zima nebyla pryč. A smrt nám dýchá na krk. A dech jí voní po kouři.
V myšlenkách se naděje točí jako ten kouř. Do spirál. Do vln. A mizí a rozplývá se. To když vám dá život ochutnat slzy. Slané i hořké. Když jsou slzy tolik to nebolí. Proto živí pláčou.
.
Teď čekám na teplej jarní déšť. Ale může se stát, že když se rozběhnu mezi těmi kapkami už nebudu moci zastavit. A všechno bude lepší. Opravdu. Bude přece jaro.
.
.

Upírka

15. března 2010 v 20:53 | Markéta |  moje obrázky
Dnes jsem po dlouhé době koukala na zprávy a zaujala mě reportáž o hrobu údajné upírky, který našli někdě za zdí nějakého hřbitova (už nevím kde). Že to byla osoba podezdřelá z kontaktu s temnými silami usuzujou mimo jiné z toho, že byla pohřbena tváří dolů (jedna z mnoha oblíbených částí proti-čarodějnického pohřbívacího rituálu).
To mi připomnělo tuhle mojí upírku, kterou jsem kdysi kreslila.

Pár poznámek: ten papír opravdu není takhle žlutý - udělalo to světlo, ten nápis je latinsky a znamená Budiš ti země lehká a ten letopočet, to jsem se nepřepsala - byla to dlouhověká slečna (a beztak jí to nestačilo).
Materiál - již tradičně má milovaná tuš.


Znova fotky

15. března 2010 v 12:52 | Markéta |  Lidé
Pár mých oblíbených fotek. Takovej malej výběr z DA ...
Jako Odin... a ten pes mi hrozně připomíná mojí Astu. Fotka je od Elizabeth May, která už tu jednou byla (a určitě ještě bude).

Ještě chvilku na zázvoru a...

14. března 2010 v 22:35 | M. |  tlachy
Obvykle tu o svém osobním (zdravotním) stavu neinformuju.:D Ale dneska se fakt nudím a nenapadá mě žádnej pořádnej článek.

Alenka v říši divů Tima Burtona (2010)

6. března 2010 v 23:08 | M. |  ►►Filmy
Ve čtvrtek jsem byla na Alence v říši divů Tima Burtona. Musím říct, že film se mi líbil, ale přece jen jsem od něj čekala malinko víc. Bylo to, jako by ten úžasný Burtonův styl byl schovaný v pozadí moderní animovací techniky. Ovšem, když se budete soustředit na detaily, najdete Burtonovi pokroucené stromy a další drobnosti. Celkově je to pohádka, která má v sobě něco strašidelného, ale ne tak jak jsme zvyklí. Pokud čekáte morbidnůstky asi budete hledat marně. Ty se teď téměř nekonají. Ale říkám téměř. Pár jich tam přecejenom je. Celkově si myslím, že "loutkovější" věci sluší Timovi víc.

Chrliče na Notre-Dame

6. března 2010 v 20:51 | M. |  ►►Čarovné obrázky
Dneska jsem dělala referát z dějáku. Gotika. Mimo jiné jsem taky hledala fotky katedrály Notre-Dame a našla její chrliče. A musím to sem prostě dát, je to dokonalost.
Oni tam jsou. Ďáblíci a démoni, co sedí ve výšce, podpírají si hlavu, šklebí a vyklánějí se přes římsu a shlížejí na Paříž už celé věky... To prostě musím vidět!

Člověku až běží mráz po zádech, když se zeptá, kdo je vlastně udělal? A podle čeho?