Prosinec 2007

Nilský kříž

31. prosince 2007 v 16:29 Anch
Anch
Známý taky jako nilský kříž je jeden ze symbolů Starého Egypta.Byl často zobrazován s bohyní života Isis(Eset).Symbolem života je i samotný kříž.Pro Egypťany byl symbolem života a nesmrtelnosti a byl klíčem k podsvětí.V hieroglyfech znamená také narození nebo znovuzrození.Někteří lidé předpokládají,že kříž představuje magickou smyčku,svazující kombinaci elementů nebo také kombinaci negativního a pozitivního jako např.světlo a tma,život a smrt nebo muž a žena.
Příznivě působí na nervní lidi.Pomáhá dobíjet energii a hubí škodliviny spůsobené nemocemi.Někdy se používá jako ochrana před duchy a říká se,že jeho přítomnost v místnosti zabrání návštěvě ducha.
Dnes je to jeden z nejpoužívanějších egypských amuletů.


Keltský kříž

30. prosince 2007 v 21:19 Keltský kříž
Keltský kříž
Nebo také kruhový kříž symbolizuje most do jiného světa (Annwn) a k vyšší energii a znalostem. Uskutečňjí to vertikální ramena kříže představující jiný svět a horizontální ramena představující fyzický svět (Abred). Okole setkání těchto dvou světů je kruh jako symbol jednoty.
Někde jsem také četla, že tento význam se používá pro Keltský Kříž v křesťansví, ale původně prý to byl kříž plodnosti: kříž byla mužská rozmnožovací síla a kruh ženská. Je tu tím pádem veliká podobnost s egyptským křížem života s Anchem.
Kamenné kříže, plné ornamentů, s kruhem v oblasti křížení břeven, jsou charakteristické pro irské, tzv. keltské křestanství.
Tyto kříže můžeme vidět dodnes poblíž starých irských opatství a na hřbitovech. Takové zobrazení kříže se nachází také ve starých irských rukopisech, které pocházejí ze 6., 7. a 8. století našeho letopočtu. Ornamenty, které pokrývají břevna křížů, jsou charakteristické pro pozdněkeltskou kulturu, která se v Irsku udržela v rozkvětu i v době, kdy kontinentální Evropu ničily hordy nájezdníků v době stěhování národů, po úpadku Říše Římské. Takové kříže vznikaly v době Artušových rytířů Kulatého stolu.

Jak se stal součástí keltského kříže onen kruh?
V Irsku původní keltské náboženské představy pozvolna splynuly s křesťanstvím, a k posvátnému znamení kříže se přidružil mnohem starší posvátný prvek - sluneční kruh. Obdobně vypadá bretonský kříž, který je vlastně zároven stále Taranisovým kolem- slunečním znamením, které dělí kruh bud čtyřmi loukotěmi, anebo osmi. Taranisovo kolo bylo považováno za mocný amulet. A mocným amuletem se stal kříž, který obě znamení spojuje. Tento malý křížek je vlastně upomínkou na bílé kamenné kříže, které jsou již více než tisíc let spjaty s krajinou Smaragdového ostrova. Svému nositeli by měl přinášet mír duše, harmonii a světlo.
Celtic Cross

Jing-jang

30. prosince 2007 v 19:41 Jing a Jang
Jing-Jang
Je to čínský symbol vyrovnanosti,ale taky vypovídá o tom ,že ve zlu je trocha dobra a naopak.Podle čínského myšlení vznikly obě přírodní síly,mužská Jang a ženská Jin,z prajednoty.Z jejich spojení vzniklo 5 živlů,které zase stvořily 10000 věcí.
Jang odpovídá nebi,jihu,císaři,draku a lichým číslům.Jin zase zemi,severu,chladu a všem sudým číslům.jing a jang jsou dva protiklady,které se vzájemně doplňují a společně tvoří dokonalý tvar-kruh.Zajímavé je že Jin musí stát vždy na prvním místě,i když v běžném životě to někdy bývá naopak.
K lepšímu pochopení symbolu je třeba si uvědomit,že se Jing-jang neustále otáčí.

Hříchy

29. prosince 2007 v 21:57 ◄◄Fantasy obrázky I.
Od vrchu: závist,nenávist,chamtivost,lenost,pýcha,vášeň a obžerství